Tết Trung thu - oslavy podzimu

19.9.2013 Thuy

Dnes je pro pro mnohé Vietnamce po celém světě velký den. Podle lunárního kalendáře se totiž slaví Tết Trung Thu [tet čung thu], velký podzimní svátek, který každý rok připadá na 15. den 8. lunárního měsíce (tedy v den úplňku). V gregoriánském kalendáři tak Tết Trung thu vychází většinou na polovinu září nebo začátek října.
 
Ve Vietnamu se, hned po Novém lunárním roce, jedná o druhý nejdůležitější svátek, který lidé oslavují ve velkém. V překladu Trung Thu doslovně znamená "střed podzimu" a řadí se do kategorie svátků oslavující úrody a žně - jako v USA Thanksgiving day nebo v Česku Dožínky.
 
zdroj: http://bit.ly/14lv5kV
 
Vietnamské Trung thu je specifické tím, že se zaměřuje hlavně na děti, pro které se často pořádají oslavy nebo se vymýšlejí představení přímo jim určené. Říká se, že rodiče tak chtěli vynahradit čas svým ratolestem, který jim nemohli věnovat po dobu sklízení úrody. Po sklizni se tak celá rodina sešla v den úplňku reprezentující plnost a prosperitu, aby společně oslavili úspěšnou sklizeň.
 
zdroj: http://bit.ly/1a6dbmE


Děti obvykle chodí v průvodech po ulicích s barevnými lampiony a prozpěvují si písničky. Lampióny mají často tvar hvězd či motýlů. Nechybí ani velmi oblíbený tradiční dračí tanec Múa lân.

Takto vypadaly loňské oslavy Trung thu vietnamské komunity v Utahu.

K tomuto svátku neodmyslitelně patří i Bánh Trung Thu [báň čung thu], pro některé z vás známěji pod názvem moon cakes. Tyto koláčky jsou v průměru kolem 10 cm velké a chuťově rozmanité. Jejich náplně mohou být jak sladké, tak i slané. Ve Vietnamu se už začínají prodávat už začátkem léta, a tak jestli budete pobývat mezi červnem až září ve Vietnamu, narazíte na ně doslova na každém rohu.Zdroj: http://bit.ly/1espv5Q
 
Bánh nướng [báň nuong] jsou koláčky upečené z pšeničné mouky a plněné masovou směsí, klobáskami lạp xường, kandovaným ovocem nebo směsí z mungo fazolí. Nejčastěji se prodávají kulaté či čtvercové koláčky, ale narazit můžete i na ty ve tvaru čuníků nebo kapříků.


zdroj: http://bit.ly/16pcy4E
 
zdroj: http://bit.ly/16c4H0c
 
zdroj: http://bit.ly/1aWlZ2Y
 
Bánh dẻo [báň zeo] jsou koláčky připravené z na jemno namleté rýžové mouky smíchané s cukrovým sirupem a někdy také s výtažky z květu pomela. Po vytvarování do kýženého tvaru se může hned konzumovat, protože je jeho náplň, která je nejčastěji sladká, předem tepelně upravená. Jak vyplývá z jejich názvu, těsto je pružné až lehce gumové (dẻo = pružný, gumový).


zdroj: http://bit.ly/18bBvnO
 
zdroj http://bit.ly/18db15w
 
Tết Trung Thu pro mnohé Vietnamce neznamená jen "den dětí", ale také příležitost, kdy se celá rodina sejde a společně povečeří. Příbuzní, přátelé i obchodní partneři si navzájem dávají dary (nejčastěji v podobě Bánh trung thu) jako projev lásky, přátelství a respektu vůči druhému. Dříve byl tento svátek spojen s mnoha zvyklostmi. Například pořekadlo "Muốn ăn lúa tháng Năm, trông trăng rằm tháng Tám." naznačuje, že pokud chceme v pátem měsíci sklidit rýži, musíme sledovat úplněk toho osmého. Naši předci podle tvaru a barvy měsíce odhadovali, jaká bude příští rok úroda.
 
V dnešní době již mají oslavy Tết Trung Thu trochu jinou podobu, stále však zůstávají pro mnohé Vietnamce jedním z nejdůležitějších svátků v roce. A pro nás dvě to také znamená vzpomínky na dětství, které jsme částečně strávily v rodné zemi :)
 
PS: Tết Trung Thu slaví téměř všechny komunity ve velkých městech po celé České republice. Pokud by vás zajímalo, jak proběhly oslavy v Teplicích, můžete si jejich atmosféru přiblížit na těchto fotkách.  

Úvodní foto: http://bit.ly/1espb7g

Napsala Thuy Duong