Kondice.cz - Staňme se přáteli vietnamské kuchyně

12.10.2013

Už jste vyzkoušeli vietnamskou kuchyni? Legendární misku plnou phởbò nebo do křupava ogrilovaných kouskůbúnchả? Že vám tyto pojmy, které už mezi milovníky vietnamského jídla již zdomácněly, nic neříkají? Je na čase to změnit!

Vietnamská kuchyně, ač s velkým zpožděním, u nás zažívá obrovský boom a stává se čím dál populárnější. Díky početné vietnamské komunitě v Česku tak čím dál častěji můžeme narazit na bistra a restaurace nabízející vietnamské pokrmy.

Vietnamská kuchyně je velice oblíbená díky své rozmanitosti, kombinaci koření a použití čerstvých surovin. Nedílnou součástí vietnamských pokrmů představují čerstvé bylinky, které se podávají téměř ke každému slanému pokrmu. Bylinky, z nichž jsou nejznámější koriandr, vietnamský koriandr, thajská bazalka nebo perila, zpestřují pokrm jak chuťově, tak i vizuálně, a staly se trademarkem vietnamské kuchyně.

O propagaci své národní kuchyně v Česku se snaží duo vietnamských vysokoškolských studentek Thuy a Mai, známější pod jménem Viet Food Friends. Kamarádky společně spustily v listopadu 2011 blog zabývající se výhradně vietnamskou kuchyni s přesahem do vietnamské kultury. Na jejich blogu tak najdete obecné představení vietnamské kuchyně, domácí recepty od jejich maminek, slovník pojmů, ale také vyhledávané recenze na vietnamské podniky. Navíc Viet Food Friends pořádají tzv. Sapa tripy, exkurze do libušské tržnice Sapa, kde mohou účastníci ochutnat pokrmy z nejoblíbenějších bister, a také kurzy vaření, na kterých se účastníci naučí uvařit si například slavné phở.

„Říká se, že naše komunita je uzavřená, proto úkol spadá na nás, druhé generaci Vietnamců, abychom se víc otevřeli české většině,“ vysvětluje Thuy, zakladatelka blogu, a pokračuje „A jak to jde jinak nejlépe než přes jídlo? Vždyť nejen láska, ale i přátelství prochází žaludkem.“

„Jsme velmi pyšné na naši národní kuchyni a nejen nám, ale i generaci naších rodičů, dělá obrovskou radost, že Čechům naše jídlo chutná,“ doplňuje ji Mai, spoluzakladatelka Viet Food Friends, a dále říká: „Sami účastníci se často od tématu jídla přesouvají k naší kultuře 
a zvyklostem, které úzce souvisí se stolováním.“

Čtenáři nominovali blog Viet Food Friends do Křišťálové Lupy – Ceny českého Internetu, kde se jejich projekt probojoval až do finále.Jejich projekt můžete podpořit v on-line hlasování, které probíhá až do 27. října.

Photos by: Jakub Janouch, Marek Bartoš

http://www.kondice.cz/2013/10/30973/